Zabezpieczenia karty Diners Club

Karty Diners Club szczycą się najniższym poziomem kradzieży na świecie. Pomimo to, zwłaszcza wobec podejrzanych transakcji lub w przypadku, gdy autoryzowane są wysokie sumy przez terminal, należy sprawdzić zabezpieczenia karty.
Każda z kart Diners Club wydanych w Polsce lub gdziekolwiek na świecie i nosząca logo Diners Club International powinna mieć następujące zabezpieczenia:

dc kropki2 new

 1. Logo Diners Club i międzynarodowe znaki Diners Club wskazują na ważność karty na całym świecie
 2. Mikroprocesor
 3. 14-cyfrowy numer karty Diners Club zawsze zaczyna się od cyfr 36 i zawsze jest zblokowany w ciąg: 4cyfry - 6 cyfr - 4 cyfry
 4. Imię i nazwisko Posiadacza karty
 5. "Member Since" – rok od kiedy Posiadacz jest członkiem Diners Club
 6. "DC" – dodatkowy znak identyfikacyjny
 7. "VP" – wewnętrzny kod kraju (różny dla różnych krajów)
 8. "Valid" początek okresu ważności karty (od pierwszego dnia oznaczonego miesiąca)
 9. "Thru" koniec okresu ważności karty (do ostatniego dnia oznaczonego miesiąca)
 10. Symbol płatności zbliżeniowych
 11. Pasek magnetyczny z danymi i kodem zabezpieczającym
 12. Pasek do złożenia podpisu z wydrukowanym logo Diners Club i zabezpieczeniem przed fizycznym i chemicznym zniszczeniem
 13. Logo Discovery Network oznacza akceptację kart w sieci Discovery w USA i Kanadzie
 14. Logo Pulse oznacza akceptację kart w sieci bankomatów w USA i Kanadzie

Dzięki sprawdzaniu tych reguł użycie kart Diners Club jest wygodne i nade wszystko bezpieczniejsze niż np. posługiwanie się gotówką.

Zasady bezpieczeństwa dotyczące posługiwania się kartą Diners Club

Możliwość dokonywania zakupów i płatności kartą to niebywałe ułatwienie, z którego każdego dnia korzysta coraz więcej osób. Ale przyciąga ona też osoby, które próbują nieuczciwie się wzbogacić. Aby ograniczyć ryzyko padnięcia ofiarą oszustów, warto zapoznać się z poniższymi prostymi zasadami bezpieczeństwa:

 1. Wszelkie dane karty to dane poufne – nie powinno się ujawniać takich danych, jak numer karty i data jej ważności oraz CVV2 lub CVC2, znajdujących się na jej odwrocie.
 2. Podpisanie karty: pierwszy krok po otrzymaniu karty to podpisanie karty na rewersie. Najlepiej zrobić to czarnym długopisem lub cienkopisem do opisywania płyt CD/DVD (z wodoodpornym tuszem). Pamiętajmy, że raz wykonanego podpisu nie można potem poprawić ani wytrzeć bez uszkodzenia podłoża (tła) podpisu, co może podważyć ważność karty. Od momentu podpisania karta jest gotowa do użycia przy transakcjach bezgotówkowych.
 3. Dokonywanie płatności – przy dokonywaniu płatności karta powinna cały czas znajdować się w zasięgu wzroku. Terminale płatnicze są obecnie w większości bezprzewodowe, więc w restauracji czy barze kelner łatwo może podejść z nim do stolika i możemy zapłacić bez konieczności oddawania mu karty.
 4. Bezpieczny bankomat
  • Uwaga na nietypowe bankomaty – przed skorzystaniem zwróć uwagę na takie elementy, jak otwór czytnika kart, pogrubiona i wystająca ponad powierzchnię blatu klawiatura bankomatu, czy nietypowa górna ścianka bankomatu. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, nie ryzykuj i skorzystaj z innego bankomatu.
  • Rozejrzyj się zanim skorzystasz z bankomatu – unikaj bankomatów znajdujących się w słabo oświetlonych i mało uczęszczanych miejscach. Zwróć uwagę na tzw. „sztuczny tłum” przy bankomacie – oszuści lubią wykorzystywać takie sytuacje dla pozyskania numeru PIN.
  • Bankomat zatrzymał Twoją kartę? – natychmiast zadzwoń do biura Diners Club lub do banku, który jest właścicielem bankomatu, z którego korzystasz, by zgłosić zaistniały problem.
 5. Bezpieczny PIN 
  • Ustalając kod PIN należy wybrać unikalną kombinację cyfr.
  • NIE powinny być to: data urodzenia, prosty zestaw powtarzających się cyfr, oczywisty ciąg liczb, fragment aktualnego kodu pocztowego, fragment numeru karty, gdyż nie zapewniają dostatecznej ochrony w przypadku utraty karty. 
  • Pod żadnym pozorem nie udostępniaj kodu PIN osobom trzecim.
  • Nie należy zapisywać kodu PIN i w żadnym wypadku nie wolno przechowywać ewentualnej kartki z zapisanym kodem PIN razem lub w pobliżu karty.
  • Dokonując transakcji z użyciem kodu PIN (wypłacając gotówkę z bankomatu lub autoryzując płatność kartą), należy zawsze zasłaniać dłonią klawiaturę przy wpisywaniu kodu, tak by ograniczyć pole widzenia ewentualnych kamer lub osób postronnych.